WhatsApp Image 2020-06-18 at 15.51.49.jp
images.jpeg

Üretim Süreci

Larvaların aşılanması ve kraliçelerin yetiştirilmesi, Kayseri Arı Ustası Kraliçe istasyonunda gerçekleştirilir. Tüm süreç dikkatle izlenir. İleriye dönük planlama, kraliçe yetiştirme başarısının merkezinde yatar. Diğer şeylerin yanı sıra, başlatıcı kolonilerin oluşturulması, larvaların aşılanması ve kraliçelerin serbest çiftleşme istasyonuna ve suni tohumlama alanına taşınması için programlar yapılır. 

Aşılama, mevsim boyunca haftada üç kez birbirini takip eden damızlık kraliçelerinden yapılır. Doğru yaşta yeterli larva üretildiğinde, çerçeve ana koloniye geri döner. Başlatıcı koloniler bir seferde 40 kraliçe memesi alırlar. Polen ve kapalı kuluçka çerçeveleri, şurup, canlılığı ve gücü korumak için arılara düzenli olarak verilir. Kapatılan kraliçe arı memeleri, kraliçelerin kontrollü bir ortamda doğduğu bir nicot kafeslerine aktarılır. Kraliçe yirmi dört saat içinde kontrol edilir. Eğer küçükse veya herhangi bir şekilde hasar görürse, yok edilir. 

 

İşaretleme, kraliçeler kafeslenmeden önce gerçekleşir ve her kardeş kraliçeye belirli bir renk kodu verilir, böylece sezon boyunca yetiştirilen herhangi bir kraliçeye herhangi bir hata riski olmadan olumlu bir şekilde tanımlanabilir. 

 

Çiftleşme kovanları 24 x 47,5 cm'lik standart ölçüde 3 çerçevelik langstroth tiptedir. Kraliçe arı kafese alınıp yeni sahibine gönderildikten hemen sonra çiftleşme istasyonu yeni kraliçe için hazırdır.